Modifikasyon paketleri


ToplineAudio SGP
 
C37 TH8 Special Edition
by Kunter Kutluay

     
Uzunca bir süredir ekipmanların doğal seslerine kavuşmaları konusunda araştırma yaptığım bir zamana denk geldi C37 ile karşılaşmam. Sadece internette okuduklarım üzerine mail order satın aldığım bir DAC'tan, Altmann Micro Machines Attraction'dan son derece memun kalmam, beni bu muhteşem ama bir o kadar da garip görünüşlü cihazın neden bu kadar güzel ses çıkardığını anlamaya çalışmakla başladı. Altmann Micro Machines ( http://www.mother-of-tone.com/attraction.htm), Charles Altmann, C37'nin OEM kullanıcılarından. Firma diyor ki: elektronik devrenin üzerine yerleştiği bir ağaç parçasına uygulanan cilalama işlemi, devrenin üzerindeki ekipmanları daha doğru frekanslarda titreştiriyor, (malesef titreşimi tamamıyla engellemek mümkün değil), ve sesin daha doğal gelmesini sağlıyor. Biliyorum, ses elektronikten çıkmıyor, hoparlörden çıkıyor diyeceksiniz, ancak ben bu konunun teknik tarafında firmanın yalancısıyım, ancak beni en çok ilgilendiren tonalite, denge, natürellik, nasıl olursa olsun güzel bir sonuç olduğunu ortaya koyuyordu.

Benzer etkiyi alabilmek umudu ile edindiğim bir miktar C37'yi, eşimin şaşkın bakışları arasında ve kızımın boya fırçalarından birini kullanarak çeşitli yerlere uygulamaya başladım.
İlk önce, en kolayı ve en risksizi, sevgili Özhan'ın küreleri (NRAB) güzel bir cilalandı. Benim Mastersound lambalı preanfim bunların üzerinde salınıyor. Titreşim kontrolü burada işe yaramaya başladı. Öncesinde halen biraz sert ve cansız olan sesin güzelce yumuşamasını, çok daha keyifle dinlenir hale gelmesini takip ettim.


Arkasından, bir gece yarısı heyecanı ile, büyük bir zevkle kullanmakta olduğum özel bir interconnect (ki buralarda bir yerde onun hakkındaki yorumlarımı da okuyabilirsiniz), bir güzel cilalandı. Interconnect cilalanır mı demeyin. Malesef koca sistemlerde, içinden geçen sinyal en küçük, ve titreşime en açık parçalar interconnectler. Bir çok firma bu titreşimi önlemek için farklı farklı yollar deniyor, örneğin kalın izolasyonlar, demir tozu, ve hatta bazı özel kablo askıları bu işe yarıyor, ancak genelde bir şeyler katarken bir şeyler de götürüyor. Sözü geçen kabloya yaptığım uygulamayı, bir kaç saat bekleyerek hemen denemek istedim ve fono katı ile prenin arasına bağladım. İğne plağa ilk değdiğinde kulaklarıma inanamadım. İyi olduğunu düşündüğüm ve zevkle dinlediğim analog sistemim (Clearaudio Master Solution / Unify / 47 Labs MC Bee - 47 Labs Phonocube) o ana kadar hiç ulaşmadığı bir detay ve dinginlik seviyesinde beni hayretlere düşürdü. Burada, ufak bir "neredeyse" farktan bahsetmiyorum. Cihaz değiştirmiş gibi bir farktan da bahsetmiyorum. Tüm karakter aynı kalmak kaydı ile "güzelleşen" ve "detaylanan" bir sonuçtan bahsediyorum.
 
O gün bu gündür, elimde fırça, Quad Elektrostatik'lerin kutusundan, tüm diğer kablolara, preanfinin içinden, Phonocube için yaptığım mini standa kadar her yerde uyguladım ve memnun kalmadığım bir yer olmadı. Dinlediklerimiz keman olmasa da güzel titreşimi kesinlikle seviyorlar.

 

  © copyright 2007 toplineaudio